Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

  ANASAYFA GENEL CERRAHİDE
da VINCI
ÜROLOJİDE
da VINCI
KADIN SAĞLIĞINDA
da VINCI
KBB'DA
da VINCI
İLETİŞİM  
 
 
    Da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi

Karın ön duvarına açılan 0, 5 – 1 cm'lik kesilerden yerleştirilen kamera ve el aletleriyle yapılan ve birçok alanda kullanılan minimal invaziv cerrahi, kısa süreli yatış, minimum kesi ve minimum düzeyde enfeksiyon riski ile ameliyat sonrası sürecin daha kolay ve sorunsuz biçimde atlatılmasını destekler.

Günümüzde dünyada uygulanan en gelişmiş minimal invaziv cerrahi yöntem olan robotik cerrahi, da Vinci robotik cerrahi sisteminin kullanımı ile, KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi'nde ağırlıklı olarak, genel cerrahi, jinekoloji, üroloji, ve kulak burun boğaz alanlarında hizmet vermektedir.

KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Robotik Cerrahi Merkezi'nde, dünyanın en gelişmiş Robotik Cerrahi Sistemi olan da Vinci Robotik cerrahi sisteminin en son modeli olan da Vinci SI kullanılmaktadır.

Da Vinci sistemi sayesinde üç boyutlu görüntünün sağlanabildiği klasik açık ameliyat ile, hastaya en az travma yaratan minimal invaziv tekniklerin uygulanabildiği laparoskopik cerrahinin bütün olumlu yönleri birleşmekte ve hastaya en güvenli tedavi sunulabilmektedir.


Robotik Cerrahinin Avantajları

Robotik cerrahi ile yapılan ameliyatlar açık cerrahi ve laporoskopik cerrahiye (kapalı ameliyatlar) göre birçok avantajlar içermektedir:

• Dokuları ve ameliyat sınırlarını daha iyi görerek ameliyatı yapabilme. Üç boyutlu ''high definition'' (yüksek çözünürlük) görüntü altında ameliyatın gerçekleştirilmesi. Gözün gördüğünden 10 ya da 20 kat büyütme ile dokuların ve cerrahi sınırların görülerek ameliyatın yapılabilmesi.

• Daha fazla hareket yeteneği ile ameliyat yapabilme. Ameliyat için bilekten daha fazla dönme yeteneğine sahip 540° dönebilen ve bileğin giremeyeceği alanlara girebilen robot kollarının olması.


• Eldeki titremeleri önleyerek ameliyat yapabilme. Robotik cerrahi sırasında ellerdeki çok az titreme bile robotik teknoloji tarafından ortadan kaldırılmaktadır. Daha fazla hassasiyet gerektiren ince işler bu sayede yapılabilmektedir.


Robotik Cerrahinin Avantajları Hastaya Ne Gibi Faydalar Sağlar ?

• Kan kaybının daha az olması ve daha az kan nakli ihtiyacı. Robotik cerrahi uygulamalarda açık cerrahi ve konvansiyonel laparaskopiye göre daha az kan kaybı olmaktadır.

• Ağrının daha az olması. Geniş kesiler olmadığı için hastanın daha az ağrısı olur ve ağrı kesici ihtiyacı azalır.

• Ameliyat izinin daha az olması. Operasyonlar geniş kesi yapılmadan ve karın duvarı kesilmeden gerçekleştirilir. Bütün işlemler göbek deliğinden ve kasık bölgesinde açılan 3 veya 4 küçük delikten yapılır. Ciltte geniş ameliyat izi olmadığından estetik açıdan rahatsız eden iz bırakmaz.

• Hastanede daha az yatma süresi. Ameliyat sonrası aynı gün veya ertesi gün hasta taburcu edilmektedir. Hastanın ayağa kalkma ve normal fiziksel aktivitesine kavuşması daha kolay ve hızlı olmaktadır.

• İnfeksiyon riskinin azalması. Karın açılmadığı ve kanama çok olmadığı için robotik cerrahide enfeksiyon riski azdır.

• Karın içi yapışıklıkların daha az olması. Açık ameliyatlarda daha fazla yapışıklık meydana gelir ve özellikle çocuk sahibi olmayı düşünen anne adaylarına öncelikli olarak laparoskopi önerilmelidir. Yapışıklıklardan özellikle tüpler etkilenmekte ve gebe kalmak zorlaşmaktadır.

• İyileşmenin çok hızlı olması. Robotik ameliyatlar mikro-cerrahi ilkeleriyle yapıldığından karın içerisinde ve ameliyat alanlarında çok az hasar meydana gelir ve iyileşme daha kolay ve çabuk olur.

• Normal yaşama ve işe çok daha erken dönebilme. Açik cerrahi uygulanmadığı için hasta çok kısa sürede işine dönebilmektedir.


da Vinci Robotik Cerrahi Sistem Şu Ünitelerden Oluşmaktadır:

1. Konsol adı verilen bölümde cerrah oturarak konsol üzerinden hastanın vücudunun içindeki görüntüyü en derin alanlarda bile 3 boyutlu, yüksek çözünürlükte ve normalin 10-20 kat büyütülmüş şeklini görebilmektedir. Cerrah bu görüntülere hakim bir biçimde ''Konsol''daki robotik kolları kontrol eden bölümlere parmaklarını yerleştirir ve robotun kolların yönetir (Resim-1).

2. Robotik Kollar hastanın ameliyat edilecek organına göre karnın biri göbekten diğerleri bazı noktalardan olmak üzere 3 ile 5 adet 0.5 ya da 1 cm. çapında vücuda delik açılır.buraya yerleştirilen borular aracılığıyla karın içine robotun 3 yada 4 kolu sokulur. Bu kolların birinden vücut içine robotun gözleri olan teleskop ve bu teleskoptan elde edilen vücut içindeki görüntüyü ileten kamera yerleştirilir. Diğer kollar ise ameliyatı gerçekleştirecek olan robotik kollardır ve cerrah tarafindan kontrol edilir (Resim-2).

Robotun kollarının ucundaki cerrahi aletler son derece ince olup vücut içinde en derin bölgelerde bile geometrik düzelmede 540° hareket kabiliyetine sahiptir (oysa cerrahın bileği bu dönüşten çok daha az dönebilmektedir). (Resim-3). İnce uçlu ve hassas karakterdeki robotik kollar ile dokulara zarar vermeden ameliyat gerçekleştirilir.

3. Görüntü kulesi. Görüntü analizlerinin yapıldığı, görüntünün alındığı ve monitorlere aktarıldığı ünite.

Yukarıda anlatıldığı gibi da Vinci Robotik Sistem cerrah tarafindan yönetilen cerrahın en derin noktalarda bile net, 3 boyutlu ve büyütülmüş görüntü altında çok açılı hareket kabiliyeti olan ve en küçük bir titreme olmadan operasyonun gerçekleşmesini sağlayan robotik kollar kullanılarak ameliyat yapılması çağımızın en ileri cerrahi teknolojisidir.
   
 
Copyright © 2010 KadıköyŞifa : kadikoysifa.com sitesi KadıköyŞifa tarafından hazırlanmıştır (c) Tüm video, görsel ve metinler robotikcerrahinedir.com sitesine aittir.